Září 2011

Váňovi rady

10. září 2011 v 22:06 | já
Chtěli byste začít jezdit na koni ? Mám tu pro vás několik rad od Josefa Váni:
"Jezdit může každý.Nenapadá mě žádný důvod,kromě závažných zdravotních příčin,proč by to nešlo.Začínají už děti od dvanácti let. Moje manželka Pavla učí v naší stáji Jovan jezdit mladší i starší zájemce,pokročilé i úplné začátečníky,ale
přiznávám,že já osobně nemám tolik trpělivosti."
"Abyste se mohli správně rozhodnout,musíte si opatřit co nejvíce informací " zdůrazňuje Josef Váňa.
"Například pokud si chcete pořídit vlastního koně,berete si na sebe obrovský závazek.Když už ne časový,tak finanční-v případě,že ho dáte do profesionální stáje,aby se tam o něj starali.Já sám jsem u koní i na Štědrý den."
" Když vejdete do stájí a uslyšíte křik a nadávky,rovnou se otočte a jděte jinam" radí zkušený žokej.
Pohoda je základ.Nervózní prostředí se na zvířatech projeví.Koně jsou strašně citliví na vnější podněty.Každý z nich má své specifické vlastnosti,ale celá léta tvrdím,že pokud narazíte na zvíře se špatnou povahou,může za ni s největší pravděpodobností člověk."
JAK SE CHOVAT PŘI PÁDU Z KONĚ
"Při pádu musíte především chránit hlavu.Naštěstí to je automatický reflex každého člověka,co nejlépe poskládat hlavu a sklonit ji na prsa." Jak často a kam spadnete,do velké míry záleží na zvířeti pod vámi. "Koně mají stejně jako lidé různé charakterové vlastnosti. Vždycky je navíc ovlivňuje atmosféra a vytuší i jezdcovu náladu.Za tu dobu,co se pohybuju ve stájích,jsme si vzájemně neporozuměli jen s pár koňmi.Ale zjistil jsem,že platí: čím lepší a nadanější zvíře,tím komplikovanější osobnost.
KOŇSKÝ HUMOR
"Koně umějí být zlomyslní.Třeba náhle zabrzdí a katapultují vás ze sedla nebo si vyhlédnou překážku a pokusí se ji zdolat.Taky chodí schválně při stěně jízdárny a brousí o ni vaše stehna i kotníky.Vyvádějí při nasazování uzdy i sedlání,
k jejich oblíbeným vtipům patří couvání při nasedání."
"Jezdec musí mít autoritu,jinak má smůlu- kůň ho neposlechne."

MUŽI VS ŽENY
Dostihové žebříčky jsou především mužskou doménou. "Když jsem kdysi ve Světlé Hoře začínal,jezdilo nás tam jen pár.
Dalších 150 zájemců čekalo na příležitost,z toho bylo 98 procent žen.A nezůstala žádná" vzpomíná Váňa.
"Závodní ježdění představuje tvrdý chlebíček,proto u něj ženy nevydrží. Když už se některé podaří prorazit,je to víceméně klukovský typ- třeba Ilona Třešňáková. Rekreační ježdění je ale pro ženy určitě vhodné,protože jsou mírnější a klidnější než muži" připouští slavný žokej.
Ilona opravdu vypadá jako kluk :-)